طلا روسیه پوتین پادشاه عربستان عربستان،

طلا: روسیه پوتین پادشاه عربستان عربستان، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پالس مثبت به بازار سهام

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین هفته تابستان نیز مطابق با هفته های قبل روند رکودی را پشت سرگذاشت (بازدهی صفر در روند هفتگی شاخص کل). بر این اسا

پالس مثبت به بازار سهام

پالس مثبت به بازار سهام

عبارات مهم : ایران

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین هفته تابستان نیز مطابق با هفته های قبل روند رکودی را پشت سرگذاشت (بازدهی صفر در روند هفتگی شاخص کل). بر این اساس بازدهی بازار سهام از ابتدای سال تا نیمه تیرماه به 9/ 1درصد رسید. در جریان معاملات روز چهارشنبه شاهد زیاد کردن 67 واحدی (معادل 09/ 0 درصدی) شاخص کل بورس بودیم.

پالس مثبت به بازار سهام

ارزش معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معادل 105 میلیارد تومان بود. گرچه ارزش معاملات در مقایسه از دوران اوج بورس فاصله چشم گیری دارد ولی عبور ارزش معاملات از سطح 100 میلیارد تومان بعد از 17 روز معاملاتی تا حدودی امیدواری نسبت به آخر دوران اصلاحی سهام را به وجود آورده است.

پس از درجا زدن قیمت سهام در هفته های اخیر به نظر می رسد خسته شدن بعضی از سهامداران زیاد کردن فشار فروش را به دنبال داشته هست. در این میان تقاضای خفته جهت خرید سهام در کف قیمتی را می توان دلیلی جهت رشد ارزش معاملات عنوان کرد. روند رکودی حاکم بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که از اوایل خرداد ماه شروع شد، نوسان اندک و فرسایشی قیمت ها حول یک محدوده مشخص و رسیدن به کف قیمتی در زیاد نمادهای فعال در بازار را به همراه داشت.

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین هفته تابستان نیز مطابق با هفته های قبل روند رکودی را پشت سرگذاشت (بازدهی صفر در روند هفتگی شاخص کل). بر این اسا

در این میان شاهد افت چشمگیر حجم و ارزش معاملات در این بازار بودیم. ریزش شدید ارزش معاملات و پایداری رکود معاملاتی بعد از اجرایی شدن برجام در زمستان 94 تقریبا بی سابقه بوده است به طوری که میانگین ارزش معاملات روزانه در یک ماه گذشته حدود 80 میلیارد تومان در روز بوده هست. ولی این روند در معاملات روز گذشته کمی دستخوش عوض کردن شد؛ در جریان معاملات روز چهارشنبه اصلاح نسبی معاملات و زیاد کردن هر چند اندک چرخش نقدینگی میان سهامداران مشاهده شد به طوری که در معاملات دیروز جابه جایی بیش از 417 میلیون سهم به ارزش 105میلیارد تومان به ثبت رسید. امری که در مقایسه با معاملات روز سه شنبه نشان از زیاد کردن 14درصدی حجم و ارزش معاملات دارد. رشد اندک ارزش معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در روز گذشته می تواند نمونه امیدوار کننده ای در معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باشد. تغییری که در صورت تکرارپذیری می تواند آخر دوره اصلاحی سهام را به دنبال داشته باشد.

محرک هایی جهت استمرار روند صعودی بازار

در شرایط کنونی رشد اندک ارزش معاملات در روز گذشته را نمی توان به عنوان نشانه ای قدرتمند از آخر دوران اصلاحی مطرح کرد، ولی جهت استمرار این روند محرک هایی وجود دارد که هرکدام از آنها می تواند به عنوان مولفه ای تاثیرگذار بر بازار باشد؛ عادی شدن نسبی تنش های سیاسی یکی از این موارد هست. در حال حاضر برطرف نگرانی های سیاسی در داخل مانند برطرف ریسک های ناشی از حواشی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین کم کردن نگرانی ها از سیاست خارجی مشاهده می شود. به عبارت دیگر در حال حاضر بازار سهام نسبت به اخبار و پرسشها سیاسی واکسینه شده است که این عنوان اثر ریسک های سیستماتیک و هراس از آینده روابط سیاسی را در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران کم کردن داده است.

دیگر محرک مهم را می توان در انعقاد قراردادهای تازه به خصوص در حوزه اوج دست نفت دانست؛ انعقاد قراردادهای بین المللی تازه نشانه ای از اعتماد سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد کشورمان هست. این سیگنال می تواند جهت بنگاه های فعال در کشور نشانه ای مثبت از گشایش روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر کشورها باشد. این عنوان نه تنها به اصلاح شرایط اقتصادی بنگاه های فعال در کشور و زیاد کردن سودآوری در آنها منجر می شود، بلکه با فازی تاخیر در مولفه های اثرگذار بر اقتصاد کشور نیز نمایان خواهد شد. اعتماد بلندمدت به اقتصاد کشورمان و چشم انداز رونق اقتصادی در سال های آتی می تواند سرمایه گذاری در بخش تولید را تقویت کند. در این میان بورس به عنوان یکی از مکان های جالب جهت این سرمایه ها مطرح می شود.

پالس مثبت به بازار سهام

در این میان تاثیر رشد قیمت ها در بازارهای جهانی بر گروه های وابسته را نیز نباید نادیده گرفت. به این ترتیب انتظار می رود شرکت های مرتبط با بازارهای جهانی با عملکردی مثبت در سال مالی جاری مواجه شوند. در شرایط کنونی نیز انتظار جهت انتشار عملکرد 3 ماهه شرکت ها وجود دارد. با توجه به بودجه های نسبتا محافظه کارانه شرکت های کالایی به خصوص فلزی ها در نخستین آینده نگری از سال مالی 96، بازتاب گزارش های سه ماهه می تواند محرک کوتاه مدت جهت جذب نقدینگی به سهام باشد. البته بعضی دیگر از گروه ممکن است با پوشش مناسب سودآوری در عملکرد فصلی مواجه نباشند ولی انتظار جهت رشد قیمت دلار و همچنین اصلاح نسبی بازار جهانی می تواند اثر مثبت خود را در معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران منعکس کند.

رسیدن به پیک زمانی مجامع نیز از دیگر مواردی است که با کم کردن نسبت قیمت به درآمد بازار می تواند محرکی جهت جذابیت قیمت سهام باشد؛ بخش زیادی از سود تقسیمی در سال مالی به مجامع برگزارشده در تیرماه بازمی گردد. در این میان هنوز شرکت های بزرگ بورسی از جمله خودرویی، معدنی و فلزی اقدام به برگزاری مجامع نکرده و شاید همزمان با برگزاری این جلسات و توقف نمادهای این گروه، شاهد کم کردن ارزش معاملات باشیم، ولی با برگزاری مجامع و آخر تیر، انتظار می رود معاملات سهام به روند عادی خود بازگردد.

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دومین هفته تابستان نیز مطابق با هفته های قبل روند رکودی را پشت سرگذاشت (بازدهی صفر در روند هفتگی شاخص کل). بر این اسا

مروری بر معاملات چهارشنبه

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با زیاد کردن 67 واحدی همراه شد و در محدوده 78هزار و 700واحدی توقف کرد. رشد قیمتی سهام دو شرکت همراه اول و ساده پرداخت بیشترین حمایت را از شاخص کل داشتند. این در حالی است که نمادهای پالایش نفت بندرعباس و کشتیرانی با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد زیاد شاخص شدند. شاخص کل هم وزن نیز در معاملات دیروز با زیاد کردن 16/ 0 درصدی همراه شد. در معاملات دیروز بعضا شاهد کم کردن بعضی نمادها از کف های حمایتی خود بودیم.

پالس مثبت به بازار سهام

یکی از دلایل مهم رشد ارزش معاملات را می توان کمین خریداران در قیمت های پایین تر و از سوی دیگر خسته شدن سهامداران از روند کم نوسان رکودی معاملات سهام دانست. انتظار مقاومت شدید قیمت سهام در برابر افت زیاد طی معاملات روزهای آتی وجود دارد. در این شرایط عوامل محرک که پیش از این به آن اشاره شد می تواند اثر خود را در زیاد کردن تقاضای سهام گذاشته و منجر به فاصله گرفتن قیمت سهام از کف های کنونی شود. البته از سوی دیگر همچنان نگرانی و هراس از افت زیاد قیمت سهام فضای منفی را در معاملات بازار نگه داشته هست. به نظر می رسد رصد ارزش معاملات در روزهای آتی بتواند روند قیمتی آینده سهام به خصوص در کوتاه مدت را مشخص کند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاسی | اقتصادی | روز گذشته | رونق اقتصادی | اخبار اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs