طلا روسیه پوتین پادشاه عربستان عربستان،

طلا: روسیه پوتین پادشاه عربستان عربستان، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی سازی که با ذهن نواخته می‌شود!

“انسفالوفون” نام سازی است که دانشمندان موفق به ساخت آن شده‌اند و می‌توان با قدرت ذهن و بدون استفاده از دست آن را نواخت.

سازی که با ذهن نواخته می‌شود!

سازی که با ذهن نواخته می شود!

عبارات مهم : کنترل

“انسفالوفون” نام سازی است که دانشمندان موفق به ساخت آن شده است اند و می توان با قدرت ذهن و بدون استفاده از دست آن را نواخت.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان یک ابزار موسیقی به نام “انسفالوفون” (Encephalophone) ساخته اند که به وسیله قدرت ذهن افراد نواخته می شود.

سازی که با ذهن نواخته می‌شود!

دانشمندان سالهاست در حال آزمایشات الکتروانسفالوگرافی (EEG) یا همان الکترومغزنگاری به عنوان یک رابط کاربری جهت دستگاه های کنترل ذهن هستند.

“الکتروانسفالوگرافی (Electroencephalography) یا الکترومغزنگاری، ثبت فعالیت الکتریکی مغز هست. این تکنیک مشمول بر گرفتن سیگنال به وسیله الکترودهای سطحی، اصلاح سیگنال (معمولاً تقویت و از بین بردن نویز)، چاپ سیگنال و آنالیز آن می شود. آنچه روی کاغذ چاپ می شود، الکتروانسفالوگرام نامیده می شود.

“انسفالوفون” نام سازی است که دانشمندان موفق به ساخت آن شده‌اند و می‌توان با قدرت ذهن و بدون استفاده از دست آن را نواخت.

همه چیز از صندلی های چرخ دار گرفته تا پهپادها و حتی تلویزیون ها، با دستگاه های “EEG” کنترل می شوند.

حالا گروهی از محققان از این فناوری جهت اختراع یک ساز موسیقی که با قدرت ذهن نواخته می شود، استفاده کرده اند.

البته ایده استفاده از سیگنال های EEG جهت تولید صدا ایده جدیدی نیست بلکه از اواسط قرن بیستم میلادی دانشمندان و بازیگران و صورت های معروف با ایده استفاده از امواج مغزی جهت تولید صدا از آلات موسیقی دست و پنجه نرم کرده اند.

سازی که با ذهن نواخته می‌شود!

توماس دیوئل دانشمند عصب شناس دانشگاه واشنگتن ادعا می کند که این دستگاه تازه نخستین دستگاهی است که صداهایی را تولید می کند که کاملا به وسیله فرد قابل کنترل هست. درست علی رغم فناوری قبلی که بسیار تصویر العمل پذیر و خارج از کنترل کامل بود.

وی افزود: من یک موسیقیدان و متخصص مغز و اعصاب هستم و بسیاری از بیمارانی که نوارنده یا خواننده بوده اند را دیده ام که بعد از سکته مغزی دیگر قادر به نواختن و آواز خواندن نبودند. پیش خودم فکر کردم که بسیار عالی خواهد بود که یک ابزار مغز-رایانه ای اختراع شود که این گونه بیماران بتوانند بدون نیاز به حرکات بدنی دوباره موسیقی بنوازند.

“انسفالوفون” نام سازی است که دانشمندان موفق به ساخت آن شده‌اند و می‌توان با قدرت ذهن و بدون استفاده از دست آن را نواخت.

دکتر دیوئل و گروهش تصمیم گرفتند ابزاری اختراع کنند که بتواند با یک سینتی سایزر همراه شود تا نوت های موسیقی خاصی را که با الگوهای خاص EEG مرتبط هست، ایجاد کند. آنها اخیرا انسفالوفون را به وسیله گروهی از نوجوانان 15 ساله و بدون آموزش قبلی، آزمون کردند تا ببینند که کار با این دستگاه جهت کسانی که هنوز حتی نحوه کار با این دستگاه را نمی دانند، تا چه اندازه ساده است.

به گفته دکتر دیوئل این آزمایش با موفقیت کامل صورت گرفت و کسانی که بدون آموزش قبلی با دستگاه کار کردند این کار را بسیار خوب انجام دادند. این امر نشان دهنده این است که کار با این دستگاه راحت است و دکتر دیوئل به نشانه مهم خود رسیده است.

سازی که با ذهن نواخته می‌شود!

در حال حاضر این دستگاه بر روی دو نوع سیگنال مغز تمرکز دارد. سیگنال های متصل به قشر بصری مانند بستن چشم ها و سیگنال های مرتبط با افکار حرکتی.

طبق آزمایشات، استفاده از باز و بسته کردن چشم ها ساده ترین کار جهت شرکت کنندگان بوده هست، در حالی که نواختن نوت های پیچیده تر نیازمند استفاده از حرکات مسئله تر و البته توسعه دستگاه هست. دکتر دیوئل تصور می کند که مجموعه پیچیده ای از سیگنال ها باید بتواند انواع مختلفی از نوت های موسیقی را ایجاد کند.

به عنوان مثال اوج و پایین بردن دست می تواند یک ردیف هشت تایی از نوت ها را تولید کرده و به صدا در آورد. اخیرا خود دکتر دیوئل در اجرای زنده با همکاری یک گروه موسیقی، توانایی دستگاه را نشان داد. وی با نشستن بر روی یک صندلی راحت، با آرامش و بدون تکان دادن حتی یکی از عضلات بدنش به اجرای موسیقی پرداخت.

دیوئل قصد دارد این دستگاه را جهت کمک به روند درمان های توانبخشی جهت بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی توسعه دهد. گروه او قصد دارد آزمایشات بالینی دیگر را در سال بعد با بیماران معلول شروع کند.

وی افزود: پتانسیل بالایی جهت انسفالوفون وجود دارد. امیدوارم اصلاح توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی و کسانی که دارای اختلالات حرکتی هستند، با کمک این دستگاه ممکن شود.

روند اختراع دستگاه و نتیجه های مطالعات در مجله “Frontiers in Human Neuroscience” انتشار یافته است

واژه های کلیدی: کنترل | دستگاه | سیگنال | موسیقی | استفاده | گروه موسیقی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs